10 nawyków, które musisz odrzucić, jeśli chcesz odnieść sukces (w oparciu o cytaty Jim’a Rohn)


„Sukcesu nie osiąga się przez gonienie za nim. On przychodzi sam, przyciągnięty przez moc człowieka, którym się stajesz.” – Jim Rohn

Czasem, aby odnieść SUKCES, nie musimy dodawać kolejnych rzeczy, spraw, zobowiązań. Musimy raczej odrzucić niektóre z nich.

Każdy ma nieco inną definicję sukcesu, ale są pewne rzeczy, które są uniwersalne dla wszystkich ludzi. Kiedy z nich zrezygnujesz, będziesz odnosić sukcesy.

Z niektórych możesz zrezygnować od razu, nad niektórymi będzie trzeba dłużej popracować…

 

1. Odrzuć niezdrowy tryb życia

“Dbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, w którym żyjesz.” – Jim Rohn

To początek wszystkiego: jeśli chcesz cokolwiek osiągnąć w życiu, musisz najpierw zadbać o swoje zdrowie. Są tylko dwa elementy, które warto mieć na uwadze:

1. Zdrowa dieta
2. Aktywność fizyczna

Niby małe kroczki, ale kiedyś sobie podziękujesz.

 

2. Odrzuć wymówki

“Musisz brać za siebie odpowiedzialność. Nie możesz zmienić okoliczności, pór roku, ani wiatru, ale możesz zmienić siebie. To jest coś, nad czym masz władzę.” – Jim Rohn

Ludzie odnoszący sukcesy wiedzą, że są odpowiedzialni za swoje życie, bez względu na punkt początkowy, słabości i przeszłe porażki.

Zdanie sobie sprawy, że całkowicie odpowiadasz za to, co się w Twoim życiu wydarzy, jest przerażające i ekscytujące zarazem.

Jest to jednak jedyny sposób, aby osiągnąć sukces, ponieważ wymówki ograniczają nas, nie pozwalają nam rozwijać się profesjonalnie i osobiście.

Bądź właścicielem swojego życia, nikt inny nim nie będzie.

 

3. Odrzuć spojrzenie krótkoterminowe

“Wszyscy cierpimy z jednego z dwóch powodów: Bólu, jakim jest jest dyscyplina w osiąganiu celów. Lub bólu, jakim jest żal, że czegoś nam się nie udało dokonać.”  – Jim Rohn

Ludzie sukcesu stawiają sobie długoterminowe cele i wiedzą, że osiągnięcie tych celów jest rezultatem ich nawyków i dyscypliny każdego dnia.

Te zdrowe nawyki nie powinny być czymś, co robisz – powinny być tym, kim jesteś.

Jest różnica pomiędzy: „Ćwiczę, aby latem zgrabnie wyglądać”, a „Ćwiczę, ponieważ to lubię, to część mojego życia.”

 

4. Odrzuć przekonanie, że już nie musisz się uczyć

“Standardowa edukacja zapewni Ci przeżycie. Samokształcenie – fortunę.”  – Jim Rohn 

Ludzie ze sztywnym nastawieniem wierzą, że ich talent, zdobyta wiedza lub inteligencja są stałe oraz że talent sam kreuje sukces – bez wysiłku. Mocno się mylą.

Ludzie odnoszący sukcesy wierzą w coś innego. Inwestują spore ilości czasu CODZIENNIE, aby się rozwijać, zdobywać nową wiedzę, uczyć nowych umiejętności i zmieniać własne nastawienie, aby wzbogacać swoje życie.

Pamiętaj, człowiek, który jesteś dzisiaj, to nie jest ten sam człowiek, którym musisz być jutro.

 

5. Odrzuć naiwną wiarę w „przepis na szybki sukces”

“Sukces nie spada z nieba. Nie ma w nim żadnych tajemnic. Nie zalicza się go do cudów.” – Jim Rohn

Szybki sukces to mit.

Ludzie sukcesu wiedzą, że jedynie małe poprawy osiągane konsekwentnie każdego dnia potęgują się w dłuższym czasie, aby doprowadzić ich do wymarzonych rezultatów.

Z tego względu możesz planować swoją przyszłość, ale musisz skupiać się na bieżącym dniu i każdego dnia poprawiać się choćby tylko o 1%.

Taki malutki 1% poprawy przez 365 dni spowoduje, że po roku będziesz 37 razy lepiej wykonywać jakąś czynność! (sprawdź 1,01 do potęgi 365)

 

6. Odrzuć działania, które nie wspierają Twoich celów

“Jeśli nie przygotujesz własnego planu na życie, jest duża szansa, że będziesz wykonywać plan kogoś innego. I zgadnij, co ten ktoś mógł Ci zaplanować? Nic wielkiego.” — Jim Rohn

Osoby, które odnoszą sukcesy wiedzą, że gdy chcą osiągnąć swoje cele, muszą powiedzieć NIE pewnym zadaniom, działaniom, czy oczekiwaniom przyjaciół, znajomych, a czasem rodziny.

W krótkiej perspektywie, być może musisz poświęcić jakieś szybkie bieżące korzyści, ale gdy osiągniesz swoje ZAPLANOWANE CELE, zrozumiesz, że było warto.

 

7. Odrzuć wielozadaniowość

“Musimy stać się dobrzy w jednej z dwóch rzeczy – sadzeniu wiosną lub żebraniu jesienią.” ― Jim Rohn

Osoby odnoszące sukcesy wiedzą, że brak skupienia prowadzi do porażki. To właśnie dlatego wybierają jeden aspekt, jeden obszar działań i stają się w nim mistrzami. Nie ważne co to jest: pomysł biznesowy, rozmowa z drugą osobą, wychowanie dzieci, czy ćwiczenia sportowe.

Skupienie w danej chwili na jednym zadaniu, pełna obecność i zaangażowanie jest nieodzowne.

 

8. Odrzuć toksyczne znajomości

“Jesteś średnią z pięciu dorosłych osób, z którymi spędzasz większość swojego czasu.” ― Jim Rohn

Ludzie, z którymi spędzamy czas, mają wpływ na to kim się stajemy.

Są ludzie bardziej i mniej rozwinięci od nas w niektórych dziedzinach. Jeśli będziemy spędzać czas z tymi mniej rozwiniętymi, nasza średnia będzie się obniżać, a z nią nasza szansa na odniesienie sukcesu.

Ale jeśli będziesz spędzać czas z osobami bardziej rozwiniętymi w jakimś temacie od Ciebie, nie ważne jak trudne to będzie, zaczniesz odnosić sukcesy.

Rozejrzyj się i zastanów, czy nie możesz dokonać pewnych zmian towarzystwa.

9. Odrzuć odkładanie na później

“Czas jest bardziej wartościowy od pieniędzy. Możesz dostać więcej pieniędzy, ale nie możesz dostać więcej czasu.” – Jim Rohn

Żadna chwila nie jest doskonała, nie ważne ile czekamy i jak się staramy.

Strach przed porażką (a czasem strach przed odniesieniem sukcesu) powoduje, że odkładamy nasze działania na później, nie wprowadzamy naszych pomysłów w życie, nie realizujemy naszych celów.

Wiele szans przeminie jeśli będziemy czekali na dogodny moment, aż wszystko będzie poukładane, gotowe, doskonałe.

Zatem, “zacznij działać”, a potem poprawiaj i udoskonalaj.

 

10. Odrzuć drobiazgi i życie maluczkich

“Niech inni żyją miernym życiem, ale nie Ty. Niech inni kłócą się o drobnostki, ale nie Ty. Niech inni użalają się nad rzeczami nieistotnymi, ale nie Ty. Niech inni składają swoją przyszłość w cudze ręce… Ale nie ty.” – Jim Rohn

 

Jeśli będziesz skupiać się na sprawach nieistotnych, na drobiazgach, one przejmą kontrolę nad Tobą. Jeśli nie spróbujesz zaryzykować, nie skorzystasz z wielkich szans, nie zaczniesz realizować swoich marzeń – nigdy nie osiągniesz swojego pełnego potencjału.

Jednocześnie świat nie skorzysta na Twoich osiągnięciach.

Nie bój się mówić o swoich pomysłach, nie bój się porażki, żyj pełnią swojego potencjału i przede wszystkim, nie bój się odnieść sukcesu!

Życzę wytrwałości,

Tomek

tomaszkaciun@firstintuition.pl